Szpital LATAWIEC kupił nowoczesny densytometr do pomiaru gęstości kości

piątek, 7.9.2018 10:04 100234

Szacuje się, że co trzecia kobieta  i co piąty mężczyzna po 50. roku życia dozna osteoporotycznego złamania kości. Doskonale  wiemy, że lepiej jest chorobom zapobiegać, niż je leczyć.  Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Cieszy zatem fakt, że od niedawna w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Świdnicy możemy przeprowadzać badania densytometrii kości na nowoczesnym aparacie LunarProdigy Pro, wiodącego producenta tego typu aparatów na świecie - firmy GE Healthcare. 

Foto:  https://pixabay.com/ 

- W modelu Prodigy Pro zastosowano nowoczesną technologię wiązki wachlarzowej z 16-kanałowym detektorem półprzewodnikowym , co wraz z nowatorskim oprogramowaniem  pozwala w krótkim czasie i przy minimalnej dawce promieniowania wykonać prawidłowy pomiar – mówi st. technik RTG Artur Kusaj pełniący funkcję Inspektora Ochrony Radiologicznej. 

Jak przebiega badanie densytometrii?

Badanie trwa od 30 s do 6 min (skan całego ciała), jest zupełnie bezbolesne i nieszkodliwe dla zdrowia. Do samego badania nie musimy się specjalnie przygotowywać.  Konieczne jest jednak odsunięcie z badanego obszaru części metalowych, takich jak: suwaki, klamry od pasków, metalowe guziki, biżuteria. Dla wygody pacjenta warto przyjść ubranym w strój nieograniczający ruchu, najlepiej pozbawiony metalowych elementów.  Do badania należy położyć się na plecach na specjalnym stole/łóżku a ramię densytometru przesuwa się nad ocenianym fragmentem  kośćca. Na ekranie komputera pojawia się obraz badanego obiektu i dokonywana jest szczegółowa analiza. Pacjent otrzymuje wydruk z wynikiem przeprowadzonego badania (w przypadku badań na osteoporozę z opisem lekarza reumatologa). 

W Zakładzie Diagnostyki Obrazowej i Radiologii świdnickiego LATAWCA mogą wykonać  Państwo badania: 

- gęstości kości minerału kostnego w różnych lokalizacjach ( kręgosłup , kość udowa , przedramię , całe ciało )

- gęstości kości minerału kostnego szyjki kości udowej z oceną 10-letniego ryzyka złamania przy użyciu modelu FRAX WHO

- gęstości kości minerału kostnego w pobliżu endoprotezy stawu biodrowego

- kręgosłupa w celu jakościowej oceny wizualnej , pozwalającej ocenić deformację kręgów i ich wysokość (morfometria)

 - Body Composition (pomiar składu całego ciała) gęstości minerału kostnego BMD , masę tkanki beztłuszczowej i tłuszczowej ( zawartość tkanki tłuszczowej w obszarze androidalnym- brzuch i gynoidalnym – uda ) z podziałem na poszczególne części ciała , ocenę spoczynkowej przemiany metabolicznej RMR , a także szacunkową ocenę względnego indeksu szkieletowo-mięśniowego RSMI ( badanie polecane osobom powyżej 18 r., szczególnie czynnie uprawiającym sport).

- Osteoporoza jest chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się niską masą kostną, zaburzoną mikroarchitekturą kości i zwiększoną podatnością na złamania – mówi dr Dorota Podwórna, specjalista reumatolog, lekarz kierujący Oddziałem Reumatologicznym z Pododdziałem Rehabilitacyjnym Szpitala w Żarowie, stanowiącym integralną część RSS „Latawiec” w Świdnicy i dodaje. - W skrócie chorobę tę moglibyśmy określić jako „za mało kości w kości”. Jest to jeden z największych problemów współczesnego społeczeństwa, który dotyczy setek milionów ludzi na całym świecie (w szczególności kobiet w wieku pomenopauzalnym)

CZYNNIKI RYZYKA :

- Płeć żeńska - najczęściej chorują kobiety

- Wczesna menopauza - przed 45 r.ż.

- Wiek - szczególnie narażone są osoby po 65 r.ż.

- Uwarunkowania genetyczne - szczupła budowa ciała, rasa biała

- Złamanie biodra u rodziców lub osteoporoza u rodziców

- Przebyte złamania po 40 r.ż.

- Przyjmowanie leków takich jak: glikokortykosteroidy (stosowane np. w RZS, POCHP lub astmie), leki przeciwdrgawkowe oraz chemioterapeutyki stosowane w chorobach nowotworowych

- Choroby zwiększające ryzyko osteoporozy: RZS, nadczynność tarczycy, nadczynność przytarczyc, cukrzyca, POCHP,

- Przedłużony okres unieruchomienia,

- Siedzący tryb życia

- Zła dieta - niska zawartość wapnia w diecie, niedożywienie

- Używki - papierosy, alkohol, duże ilości kawy.

 

ZAINWESTUJ W PROFILAKTYKĘ, A NIE W LECZENIE!

Już teraz umów się na badanie! Pamiętaj, że badania można wykonywać bez skierowania. 

Rejestracja na badania:
- Osobista lub przez osoby trzecie przy okienku w godz. 8:15 - 15:00
- Telefonicznie w godz. 11:00 - 14:00

tel.: 74 630 60 60

DLA AKTYWNYCH:

Trenujesz na siłowni lub chodzisz na fitness albo basen?
Chcesz wiedzieć, jaką masz masę mięśniową?
Chcesz wiedzieć, ile masz tkanki tłuszczowej?
Chcesz znać wagę i stan swoich kości?
Dbasz o swoje ciało i zdrowie?
Chcesz znać rezultaty swojego treningu?

WYKONAJ BADANIE, KTÓRE POZWOLI NA KONTROLĘ POSTĘPÓW, A TAKŻE POKAŻE, CZY WYSIŁEK PRZYNOSI OCZEKIWANE KORZYŚCI LUB  TYLKO NADWYRĘŻA ORGANIZM. 

 

Regionalny Szpital Specjalistyczny "Latawiec" 

ul. Leśna 27-29
tel. 74 85 83 732
www.szpital.swidnica.pl