Letni Festiwal

III Letni Festiwal Tajemnic w Zamku Książ przeniesie nas do niesamowitego świata:

 - technologii,
 - robotów
- sztucznej inteligencji
-mappingu i virtualnej rzeczywistości
Wejdź z nami do świata pełnego nowoczesnych rozwiązań i zobacz Zamek Przyszłości w którym roboty oprowadzają po zamku, a Sala Balowa 
przenosi nas  do trójwymiarowego świata łączącego obraz, światło i dźwięk.

5-6 sierpnia 2023 r.
zaplanujcie w Zamku Książ!

Ceny
Biletów i Godziny Otwarcia

Informujemy, że teren Letniego Festiwalu Tajemnic odbywającego się w dniach 05-06.08.2023 r. (sobota-niedziela) obejmuje Zamek Książ, przedzamcze wraz z dziedzińcem i tarasy. W związku z tym w podanych dniach wstęp na przedzamcze będzie biletowany, a bony turystyczne nie będą realizowane.

Godziny otwarcia w dniach 05-06.08.2023 r.
Godziny otwarcia kas biletowych  09:00 - 18:00 
Zwiedzanie obiektu możliwe  09:00 - 19:00 
  normalny (zł) ulgowy (zł) 2

Bilet festiwalowy 1
wejście w godz. 09:00-19:00

59 49

Bilet festiwalowy po godz. 16:00 1
wejście w godz. 16:00-19:00

49 49
Bilety dodatkowe (wymagany bilet festiwalowy)
Podziemia 3 45 min 39 34
Bilety oddzielne (niewymagany bilet festiwalowy)
Nocne Zwiedzanie - "Imperium Duchów" 4 69 -

Zakupu można dokonać poprzez zamkowy system sprzedaży online znajdujący się na stronie: bilety.ksiaz.walbrzych.pl (wydarzenie "Zwiedzanie zamku - 5-6.08.2023 r. - Letni Festiwal Tajemnic") oraz w kasach zamkowych w godzinach ich otwarcia. Bilet zakupiony poprzez elektroniczny system można okazać ochronie w wersji elektronicznej lub w formie papierowej.

Dotyczy jednorazowego wstępu, w terminie 05.08 albo 06.08.2023 r., na zwiedzanie indywidualne Zamku Książ oraz z zestawem audioguide (ok. 40 minut), dziedzińca, tarasów. Dodatkowo bilety festiwalowe uprawniają do uczestnictwa we wszystkich atrakcjach, wykładach, warsztatach, pokazach oraz pozostałych wystawach przewidzianych w programie w wybranym dniu, za wyjątkiem zwiedzania Podziemi - 45 min. (zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem, za dopłatą), ,  oraz Nocnego Zwiedzania ed. spec. "Imperium Duchów" (atrakcja wieczorna, obowiązuje bilet oddzielny, bilet festiwalowy nie jest wymagany). Bilety festiwalowe nie zawierają wstępu do Palmiarni Wałbrzych.


Bilety ulgowe przysługują dzieciom od lat 4, uczniom szkół do lat 19 oraz studentom do 24 roku życia; opiekunom grup szkolnych, przedszkolnych, grup dzieci i młodzieży (1 opiekun grupy 10-cio osobowej wchodzi bezpłatnie); osobom niepełnosprawnym oraz opiekunom osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym; emerytom, rencistom i osobom powyżej 65 roku życia. Zakup biletu ulgowego jest uzależniony od uprzedniego okazania ważnego dokumentu uprawniającego do ulgi. Piloci lub przewodnicy grupy zorganizowanej oraz dzieci do lat 4 mają wstęp wolny (nie dotyczy to grup zorganizowanych złożonych z dzieci oraz usług specjalnych np. Zamek po drugiej stronie lustra, Baśniowy Książ, Nocne zwiedzanie).


Podziemia (45 min.) to półkilometrowa trasa na głębokości 50 metrów głębokości pod dziedzińcem. Podczas przejścia odwiedzający zobaczą potężną wybetonowaną halę, korytarze wykute w surowej skale oraz poboczne komory bunkra. Zwiedzanie trwa 45 minut i odbywa się wyłącznie z przewodnikiem o określonej godzinie w wybranym dniu (widniejącej na bilecie). Na zwiedzanie podziemi obowiązuje bilet dodatkowy (wejście do podziemi znajduje się na terenie festiwalu, dlatego wymagany jest również bilet festiwalowy ważny w tym samym dniu). Więcej informacji o podziemiach znajduje się tutaj, a ważne informacje dot. zwiedzania podziemi tutaj 


Nocne Zwiedzanie - "Imperium Duchów" to wieczorne wydarzenie specjalne organizowane w ramach festiwalu - na zwiedzanie obowiązuje bilet oddzielny (bilet festiwalowy nie jest wymagany), zwiedzanie odbywać się będzie tylko w dniu 5 sierpnia (sobota), czas: 90 minut. Pierwsza grupa zwiedzania wejdzie do zamku w dniu o godz. 21:00 (po godzinach trwania festiwalu), kolejne co 15 minut. Szczegółowy opis zwiedzania znajduje się tutaj.

 

Program

Strefa Hydropolis - Woda i nowoczesna technologia

Woda i nowoczesna technologia
CEE Hydropolis na Letnim Festiwalu Tajemnic

Strefę Hydropolis znajdziecie na drugim piętrze obiektu. Przekonacie się, że wodny świat najlepiej poznawać, wykorzystując nowoczesne technologie.
Atrakcje, które znajdziecie w strefie to między innymi:
- Stanowisko VR – Zasiądź za sterami armaty wodnej i nie pozwól, by spłonął amazoński las. Dorzecze największej rzeki na świecie każdego roku przez pożary znika w zastraszającym tempie. Pomóż uratować zielone płuca Ziemi.
- Humanoidalny robot Pepper – Ten uroczy jegomość będzie poruszał się po strefie Hydropolis przez cały festiwalowy weekend. Jego poczucie humoru i taneczne ruchy mogą zaskoczyć niejednego.
- Interaktywny ekran parowy – Czy dzisiejsze smartfony to absolutny szczyt technologii? Zdecydowanie nie. Sprawdźcie sami, że obraz możemy wyświetlać nawet na wodzie

Hydrozagadka w Zamku Książ.
Jeśli przyjedziecie na festiwal między 10.00 a 14.00, możecie wziąć  udział w jedynej w swoim rodzaju grze terenowej dla całej rodziny! Na tarasach zamku pojawiły się głębinowe potwory! Nie możemy pozwolić im uciec. Zbierzcie drużynę do czterech osób i razem zamknijcie portal do podwodnego świata. Naukowcy Hydropolis będą czekać na śmiałków w swoim namiocie na dziedzińcu. Liczymy na Was!

CEE Hydropolis zobaczycie również w strefie wykładów:
W sobotę 5 sierpnia o godzinie 11.30 zapraszamy Was na spotkanie z ekspertem Hydropolis. Piotr Sakson podczas wykładu pt. „Nowe technologie vs. edukacja i turystyka” przedstawi, na czym polega nowoczesna i jednocześnie zrównoważona turystyka.
W niedzielę  o godzinie 13.00 Justyna Diaków, ekspertka z CEE Hydropolis, przedstawi historię życia na ziemi, które miało swój początek w praoceanach.


  • |


     

 

 

 

Spotkanie z postaciami ze uniwersum Gwiezdny Książ

Mroczny Lord, Szturmowcy, Obi Wan oraz interaktywny Robot R2, to bohaterowie, którymi inspirowaliśmy się  podczas tegorocznego Festiwalu Tajemnic. Animatorów spotkasz na korytarzach i w komnatach Zamku Książ. Dodatkowo, na terenie Dziedzińca Honorowego, w strefie dla dzieci, odbędzie się szkolenie rycerzy Jedi, aby mogli nasi najmłodsi turyści mogli walczyć z tymi, który posługują się ciemną stroną Mocy.

Bohaterów z przyszłości spotkanie na terenie zamku, a dodatkowo w godzinach:
12:00 / 13:30 / 15:00 / 16:30 przed zamkiem, na terenie Dziedzińca Honorowego odbędzie się szkolenie rycerzy Jedi

Sala Balowa 3D

Video mapping 3D we wnętrzach Zamku Książ? To możliwe! W Sali Balowej przeniesiemy się do trójwymiarowego świata łączącego obraz, światło i dźwięk.O jakość pokazu oraz efekty wizualne zadbają profesjonaliści w swojej branży: firma Clockwork oraz firma Visual Sensation Laser Shows & Technologies Jarosław Nadolny
Jest to ta sama ekipa, która przygotowała pokaz mappingu na fasadzie zamku podczas koncertu, który odbył się 29 lipca.

Spotkanie z robotami

Roboty - przewodnicy przyszłości.
Podczas Festiwalu Tajemnic będziesz mógł z nimi porozmawiać, wspólnie zatańczyć, posłuchać dowcipów lub zrobić to, co roboty lubią najbardziej – wspólne selfie.
Czy przybiliście kiedyś piątkę z robotem? A może chcielibyście zrobić sobie wspólne selfie lub posłuchać dowicipów, które opowiada Pepper lub Nao?

Podczas tegorocznego Festiwalu Tajemnic na zamkowych korytarzach spotkacie dwa sympatyczne roboty z Weegree One.
Pepper - to najbardziej zaawansowany robot świetnie sprawdzający się jako recepcjonista, punkt informacyjny lub promocyjny.
Nao - jest robotem edukacyjnym służącym m.in. do nauki programowania od szkoły podstawowej po uczelnie wyższe. Nao pomaga również w ćwiczeniach rehabilitacyjnych dzieci.


Jeżeli zawsze fascynowały Was te niezwykłe maszyny to właśnie podczas Letniego Festiwalu Tajemnic będziecie mieli okazję, by zaspokoić swoją ciekawość. 5 i 6 sierpnia 2023 r. nie może Was zabraknąć w Zamku Książ w Wałbrzychu.

 

 

AI - kreatywna rewolucja

Zbliża się rewolucja! Kreatywna rewolucja!
Wszystko za sprawą sztucznej inteligencji, która już teraz, odmienia każdą dziedzinę branży kreatywnej. Jak działa AI i czy potrafi zmienić dziecięcy rysunek w wysokiej jakości grafikę, przekonacie się w strefie AI WIZARDS, którzy w prowadząc Was w świat nowoczesnej technologii. W strefie Aiwizards na III piętrze zamku, będziecie mogli narysować na tablecie zamek lub rycerza, a sztuczna inteligencja na podstawie Waszego rysunku, wygeneruje wysokiej jakości grafikę - przykłady poniżej:




AI wizards odkryjesz magię sztucznej inteligencji w branży kreatywnej. Jak piszą o sobie, są pierwszą grupą w Polsce dedykowaną sztucznej inteligencji w branży kreatywnej. Uważnie śledzą, jak AI odmienia każdą dziedzinę branży kreatywnej – od grafiki, przez teksty i animację, na muzyce kończąc.
Poznajcie głównego maga AI wizards! Tomek Graszewicz - CEO AI wizard, Prompt engineer.
Od ponad 20 lat aktywnie związany z obszarem kreacji i strategii. W grudniu 2022 poprowadził pierwszą prezentację w Polsce poświęconą AI w branży kreatywnej, a już w lutym opublikował unikalny na świecie profesjonalny kurs Midjournej v4. W 2023 wraz ze swoim zespołem, stworzył wyjątkowy „Łap kalendarz” dla schroniska Na Paluchu. Publikacja przedstawiała zwierzaki w niesamowitych odsłonach i zapewniła Tomkowi zwycięstwo w konkursie na sztukę tworzoną przez człowieka we współpracy ze sztuczną inteligencją - Digital Ars, w kategorii NO CODE. W czerwcu tego roku stworzył pierwszą w Europie przełomową kolekcja dekoracji ściennych AI <3 ZWIERZAKI, specjalnie dla jednego z największych producentów w Europie, firmy Artgeist, właściciela serwisu Bimago.pl. Tomek specjalizuje się w Midjourney, Dall-E 2, ChatGPT oraz wielu innych rozwiązaniach generative AI. Prowadzi również szkolenia i prezentacje z AI dla marketingu. Na co dzień zarządza agencją kreatywną Up oraz employer brandingową Job’n’Joy

 

Kids Tech i strefa robotów dla dzieci

Zbuduj swojego robota oraz sterując nim przejedź tor przeszkód w strefie Kids Tech. Świetna zabawa dla najmłodszych turystów (i nie tylko), którzy lubią kreatywne zabawy z wykorzystaniem logicznego myślenia :)
Podczas tegorocznego Festiwalu KidsTech przygotuje specjalną „strefę odkrywania tajemnic” dla najmłodszych turystów.

  • Z klocków LEGO i BOTZEES zbudujemy kolorowy Zamek Przyszłości, po którym będą poruszać się programowalne i sterowane Zamkowe Roboty Przyszłości, a futurystycznym dziedzińcu honorowym swoje potyczki będą toczyć Robotyczni Rycerze.
  • Na Małych Odkrywców czekać będą niezbadane labirynty książańskich ogrodów i podziemi, które będziemy odkrywać w towarzystwie Lary i Gordona – przesympatycznych sterowanych tabletami Smoków, które w tym roku spędzają wakacje w Zamku Książ.
  • Zamku Przyszłości przed najazdem „obcych” chronić będą zwiadowcze drony i wyposażone w laserowe blastery DJI ROBOMASTERY.
  • Zamek Przyszłości to zamek, który wykorzystuje AI (sztuczną inteligencję), a dzięki PHOTONOM AI DISCOVERY najmłodsi odkryją tajemnice tej technologii przyszłości.  

 

Dodatkowo w niedzielę o godzinie 11:00 zapraszamy na wykład, który poprowadzi Krzysztof Kaszuba z Centrum Edukacji STEAM KidsTech:
„Jak STEAM-owo poznawać historię i odkrywać niezbadane tajemnice” – czyli nowe technologie i AI w edukacji historycznej i artystycznej.

 

Zamek Książ w grze komputerowej

Wejdź do świata gry komputerowej, której akcja dzieje się na terenie…kompleksu Zamku Książ! Spotkanie z Tomaszem Górą, autorem gry komputerowej „8874”, podczas będzie można dowiedzieć się jak powstaje gra komputerowa, posłuchać opowieści o Zamku Książ oraz spróbować swoich sił jako gracz, wędrując przez mroczne ścieżki Książańskiego Parku Krajobrazowego.

Tomasz Góra to grafik 2D/3D, fotograf, twórca filmów i animator. Projektant gry 8874, zafascynowany technologią sztucznej inteligencji i możliwościami jakie niesie włączenie jej do zestawu narzędzi w swojej obecnej pracy.

Wybrane wyróżnienia jaki otrzymał Tomasz:

  • Nagroda od prezydenta Romana Szełemeja za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury
  • Zwycięzca Pixel Awards 2018 w Warszawie w kategorii "Rookie of the year" za demo gry 8874
  • Finalista Digital Dragons 2019 w Krakowie za demo gry 8874

Projekt Riese w grze VR

Świat nowoczesnych technologii, a w nim Zamek Książ.
The Riese Project to przygodowy thriller akcji, w którym gracz musi używać swojej głowy i intelektu, by poskładać wszystkie elementy układanki w całość i dotrzeć do tajemnicy, którą odkryli autorzy gry - Real Invented Studio. To połączenie escape room-u, Indiana Jones i Uncharted. Dużo zagadek, ale nie oczywistych. Odkryjcie z nami te tajemnice i wejdźcie do świata gry VR z Dolnego Śląska!

Kim są Real Invented Studio? Jak mówią o sobie:
NASZE MAŁE, NIEZALEŻNE STUDIO NAPĘDZA PASJA. JESTEŚMY EKSPERTAMI Z RÓŻNYCH OBSZARÓW, KTÓRZY NIE TYLKO SĄ DOŚWIADCZONYMI SPECJALISTAMI, ALE PRZEDE WSZYSTKIM POZYTYWNYMI ZAPALEŃCAMI, CHĘTNIE DZIELĄCYMI SIĘ SWOIMI WIZJAMI. PRZESUWAMY GRANICE TWORZENIA GIER I APLIKACJI. JESTEŚMY NIEZALEŻNYM STUDIEM TWORZĄCYM IMMERSYJNE PROJEKTY VR.TWORZYMY NOWE ALTERNATYWNE RZECZYWISTOŚCI ORAZ DAJEMY MOŻLIWOŚĆ IMMERSJI W TYCH JUŻ NIEISTNIEJĄCYCH.




Strefa wykładów

SOBOTA (5.08)

godz. 10:00 - Tomasz Góra - Cyfrowe spojrzenie na prze­szłość: Wykorzystanie sztucznej inteligencji i fotograme­trii w ożywianiu dziedzictwa kulturowego.

godz. 11:30 - Piotr Sakson, ekspert z CEE Hydropolis - Nowe technologie vs. edukacja i turystyka.

godz. 13:00 - Magdalena Dziewguć - Sztuczna inteligencja - wróg czy przyjaciółka?

godz. 14:30 - Marcin S. Przybyłek – Spotkanie autorskie z polskim pisarzem science fiction, autorem m.in. sześcio­częściowej sagi „,Gamedec”.

godz. 16:00 - Artur Szałkowski – UFO nad Zamkiem Książ.

 

NIEDZIELA (6.08)

godz. 10:00 -Tomasz Majewski – The Riese Project – histo­ryczny kompleks w grze VR.

godz. 11:00 - Krzysztof Kaszuba - ,,Jak STEAM-owo pozna­wać historię i odkrywać niezbadane tajemnice” – czyli nowe technologie i AI w edukacji historycznej i artystycz­nej.

godz. 12:00 - Magdalena Dziewguć - Sztuczna inteligencja - wróg czy przyjaciółka?

godz. 13:00 - Justyna Diaków, ekspertka z CEE Hydropolis - Historia życia na ziemi – praoceany.

godz. 14:30 - Marcin S. Przybyłek – Tworzenie światów science fiction i fantasy w powieściach, opowiadaniach i filmach oraz o najczęściej popełnianych błędach, na przykładzie znanych seriali.

godz. 16:30 - Artur Szałkowski – UFO nad Zamkiem Książ.

 

Poznajcie prelegentów, którzy podczas tegorocznego Festiwalu Tajemnic opowiedzą m.in. o nowoczesnej technologii, świecie science fiction w grach i powieściach.
Magdalena Dziewguć, temat wykładu: Sztuczna inteligencja - wróg czy przyjaciółka?
Country Director, Google Cloud Poland Sp. z o.o. Liderka w branży nowych technologii. Pracuje dla Google, gdzie od kilku lat współtworzy #WarsawCloudCity. Dzięki jej zaangażowaniu polska stolica staje się ważnym centrum kompetencji technologicznej Europy. Jest również członkiem Rady Nadzorczej banku BNP Paribas oraz członkiem Rady Politechniki Wrocławskiej. Jedna z założycielek Digital University oraz Stowarzyszenia LiderSHE w Polsce. Instagramowa @mama_pracuje_bo_lubi motywuje do łączenia macierzyństwa z aktywnością zawodową. Mama Soni, Adasia i Franka aktywnie działa na rzecz większej obecności kobiet w przestrzeni publicznej. Magda jest przekonana, że te dwa czynniki zmieniają świat na lepsze: nowe technologie i więcej decyzji podejmowanych przez kobiety.

Marcin Sergiusz Przybyłek, temat wykładu:

  • Sobota: Spotkanie autorskie z polskim pisarzem science fiction, autorem m.in. sześcioczęściowej sagi „Gamedec”.
  • Niedziela: Wykład o tworzeniu światów science fiction i fantasy w powieściach, opowiadaniach i filmach oraz o najczęściej popełnianych błędach, na przykładzie znanych seriali.

Marcin Sergiusz Przybyłek, znany także jako Martin Ann / Martin Ann Drimm, lekarz medycyny, trener i konsultant biznesowy, wizjoner, filozof. Autor sagi science fiction „Gamedec”, humorystycznej serii „Orzeł Biały”, futurystycznego kryminału „CEO Slayer” oraz obyczajowej powieści „Symfonia życia”. W 2021 roku została wydana przez Anshar Studios oparta na jego prozie gra wideo „Gamedec”. Firma Pyramid Games rozpoczęła prace nad grą wideo „CEO Slayer”. Aktorsko realizował się w serialu "19+" (rola Aleksa). Zainteresowany psychologicznym, technologicznym oraz finansowym rozwojem ludzkości, rozwija swoje wizje w książkach, wykładach i podczas szkoleń. Od trzydziestu ośmiu lat w związku z żoną Anną, z którą mają dwudziestojednoletnią córkę, Kalinę.


Zwiedzanie zamku z z zestawem audioguide podczas festiwalu

- zwiedzanie zamku z zestawem audioguide jest dostępne w ramach biletów festiwalowych, odbiór audioguidów: wejście główne zamku
Zwiedzanie zamku - specjalnie z myślą o turystach, którzy pragną usłyszeć historię Zamku Książ, uruchomimy specjalną trasę audioguide, w ramach której zobaczycie najpiękniejsze barokowe sale, w tym słynną Salę Maksymiliana, czyli najlepiej zachowaną na Dolnym Śląsku barokową salę reprezentacyjną. Czas zwiedzania: 30 minut.

 

 

Nocne zwiedzanie z duchami "Imperium Duchów"

- atrakcja wieczorna w sobotę 05.08.2023r. wymaga oddzielnego biletu, miejsce zbiórki: przy kasach biletowych
Duchy przeszłości to stali mieszkańcy Książa i z pewnością spotkacie ich po zmroku, gdy tylko zgasną światła (nie chcą się wyprowadzić, pytaliśmy). Po raz pierwszy jednak w skąpanych w ciemności pomieszczeniach pojawią się... zjawy przyszłości, które przybędą do naszego wymiaru tylko po to, by spotkać najodważniejszych turystów z 2023 roku. Uzbrojeni jedynie w światło lamp wyruszcie do Imperium Duchów, gdzie obok średniowiecznych i arystokratycznych dusz, pojawią się upiory spoza naszej planety. Przygotujcie się na 90 minut wyjątkowej, pełnej adrenaliny i atrakcji przygody okraszonej przerażającymi historiami trasą nieznanych przejść, dedykowaną specjalnie Letniemu Festiwalowi Tajemnic.
MIEJSCE I GODZINA:  5 sierpnia 2023 r.(sobota), wejścia grup od godz. 21:00, kolejne grupy wchodzą co 15 minut.

CENNIK:
69 zł/osoba - zakup online
74 zł/osoba - zakup w kasach biletowych
Bilety są biletami oddzielnymi (nie zawierają wstępu na teren festiwalu, usługa odbywa się po jego zamknięciu). Nocne zwiedzanie jest usługa specjalną, dlatego bilety ulgowe na nią nie obowiązują.

ZAKUP BILETÓW: Zakup biletów jest możliwy przez system online - www.bilety.ksiaz.walbrzych.pl, (Wydarzenie: Zwiedzanie zamku -05-06.08.2023 - Letni Festiwal Tajemnic  a następnie:  Festiwal - Nocne zwiedzanie (bilet oddzielny))
Uwaga! Liczba miejsc ograniczona! Zakup biletów jest równoważny z akceptacją regulaminu zwiedzania. 

WAŻNE INFORMACJE!
- 5 sierpnia parking hotelowy będzie wyłączony, prosimy uczestników Nocnego zwiedzania o parkowanie na parkingu Głównym w parku (parking w cenie biletów) oraz o dojście do zamku betonową drogą przez park (ok. 10 minut). Miejsce zbiórki: przed budynkiem kasowym. Wymagana punktualność!
- W trakcie Nocnego Zwiedzania mogą Państwo zobaczyć nieudostępnianie dziennie miejsca, wiąże się to jednak z utrudnieniami architektonicznymi np. tunele, wąskie schody, tarasy. Dlatego prosimy o obuwie adekwatne do charakteru usługi ( prosimy o niezakładanie szpilek) oraz o ciepłe ubranie wierzchnie.
- Nocne Zwiedzanie jest usługą specjalną skierowaną do osób dorosłych, podczas zwiedzania dzieją się rzeczy niewskazane dla osób o słabych nerwach. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w wydarzeniu tylko pod opieką osób dorosłych i na ich odpowiedzialność.
- Zamek Książ może odmówić wstępu na obszar zarządzany przez spółkę oraz przebywania na nim osobom: znajdującym się pod widocznym wpływem alkoholu, środków odurzających, psychotropowych lub innych podobnie działających środków; zachowującym się agresywnie, prowokacyjnie albo w inny sposób stwarzającym zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku zwiedzania
- Masz pytania? napisz do nas na nocne@ksiaz.walbrzych.pl (odpowiadamy bardzo szybko!).

Zamek Przyszłości oczami artystów

Jak Książ będzie wyglądał w odległej przyszłości?
Futurystyczne wizje zamku zaprezentują: Tomasz Maroński, Jagoda Stączek i Tomasz Szyrwiel. Zapraszamy do obejrzenia propozycji przyszłości, na których zobaczymy perłę Dolnego Śląska w zupełnie nowej i zaskakującej odsłonie wykreowanej przez twórców posługujących się różnymi stylami i środkami wyrazu.  Atrakcja całodniowa.

Tomasz Maroński to polski artysta i ilustrator, urodzony i mieszkający w Wałbrzychu. Jego prace obejmują zarówno tradycyjne techniki malarskie, takie jak farby olejne, jak i grafikę komputerową. Specjalizuje się w tworzeniu fantastycznych pejzaży, zanurzając się w światach fantasy.
Jest znany jako twórca tarota "Maroon" oraz ilustracji, które zdobią dziesiątki polskich wydań książek fantastycznych. Jego prace są publikowane przez renomowanych wydawców, takich jak Solaris, Mag, Rebis, Fabryka Słów, SuperNowa i Drageus. Ponadto, współpracuje z wydawcami zagranicznymi, tworząc ilustracje dla książek, artbooków, czasopism, takich jak "Asimov's Science Fiction", "ImagineFX", "Hawaiian Press", "Clarkesworld" oraz dla gier komputerowych i planszowych
Tomasz Maroński nawiązuje bezpośrednią współpracę z pisarzami science fiction z różnych stron świata. Oprócz ilustrowania, artysta tworzy również concept arty, logotypy, lokacje w grach oraz layouty. Jest także odpowiedzialny za projektowanie okładek albumów muzycznych znanych zespołów i wykonawców.
Dodatkowo, Maroński angażuje się w tworzenie krótkometrażowych animacji, gdzie pełni role grafika, scenarzysty i reżysera. Wcześniej pracował w warszawskim studiu animacji ITI, gdzie tworzył koncepty do reklam telewizyjnych. Jego prace można również odnaleźć w polskim filmie, m.in. w "Papuszy" Krzysztofa Krauze oraz w "Jak uratować mamę" i "Siedem Bram Jerozolimy" (spektakl Krzysztofa Pendereckiego), gdzie stworzył tła w technice matte painting.
Tomasz Maroński ma na swoim koncie wiele wystaw artystycznych w Polsce. W 2020 roku został nominowany do nagrody "European Science Fiction Society - Hall Of Fame Awards", co jest uznaniem dla jego wkładu w twórczość science fiction. Również w tym samym roku artysta rozpoczął tworzenie modeli, które umożliwiają podziwianie Dolnego Śląska w miniaturze, w tym średniowiecznego Zamku Książ, Podziemi Zamku Książ, Lisiej Sztolni oraz Kopalni Złota. Jako rodowity wałbrzyszanin od 2014 roku, niesie swój wkład twórczy dla Zamku Książ w Wałbrzychu.

Jagoda Stączek ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Kierunek edukacja artystyczna na Wydziale Malarstwa.
Współpracowała m.in. z kwartalnikiem Newsweek Psychologia, magazynem KUKBUK, PismoWysokie Obcasy.  Jej prace zobaczyć można było w magazynie K Mag czy w sieci Hoteli Puro.
W styczniu 2023 można było oglądać cały jej dorobek artystyczny w ramach indywidualnej wystawy „ Kunstkamera. Gabinet Osobliwości” w Zamku Ujazdowskim w Warszawie (Project Room 2023)
Uwielbia zabawy znaczeniami, wyciąganie czegoś z jego naturalnego środowiska, zmiany kontekstu.
Zniszczony, pożółkły papier starych gazet i zielników. Z każdej podróży przywozi stare czasopisma, fragmenty zniszczonych książek i zapomnianych fotografii, z antykwariatów w bocznej uliczce i niedzielnych pchlich targów. Od niedawna prowadzi firmę oraz sklep internetowy, gdzie można kupić jej prace w formie plakatów. Większość kolaży powstaje analogowo. Wszystkie skrawki posiada fizycznie w papierowej formie, a ulubione narzędzia artystki to nożyczki i klej. Ale nie broni się również przed kolażem cyfrowym.
Główną inspiracją jest tradycyjne malarstwo. Barokowe obrazy w wiejskich kościołach czy renesansowe portrety, które oglądane w dzieciństwie budziły w niej coś na kształt fascynacji mieszającej się z lękiem. Wszystko to przełamane nutką makabrycznego humoru, ukrytym żartem czy podtekstem. Więcej jej prac zobaczycie na www.blueberrythinks.pl oraz instagram @blueberrythinks

TeSz Tomasz Szyrwiel. Fotograf, rysownik, pisarz, od lat poszukujący karkonoskich Bestii. Twórca Jelenia Jest Spoko. Autor Bestiariusza Jeleniogórskiego — pierwszej karkonoskiej sagi fantasy, oraz cyklu opowiadań: "Czy w Karkonoszach straszy?".

 

Program
(grafika)

Aby zobaczyć program w większym rozmiarze wystarczy na niego nacisnąć lub TUTAJ

Dojazd/Parking

Informacja dla turystów zmotoryzowanych

WSKAZÓWKI DOJAZDU DO ZAMKU KSIĄŻ:
Wszyscy jadący drogą nr 35 z kierunku Wrocławia i Świdnicy oraz z kierunku Legnica, Jawor i Strzegom, dojeżdżającym do Świebodzic rekomendujemy pozostawienie aut na parkingu na ul. Piastów Śląskich przy Stadninie Koni.  Kierowcom przyjeżdżającym od strony Wałbrzycha sugerujemy skorzystanie z Parkingu Głównego.
Kierowców autokarów prosimy o kierowanie się na Parking Główny, wyznaczone zostaną na nim miejsca dla tego typu pojazdów. Nie ma możliwości wjazdu autokarem na ul. Piastów Śląskich.
W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych sugerujemy skorzystanie z innych parkingów niż z parking przy ul. Piastów Śląskich przy Stadninie Koni np. Parking Główny.

 

Informacja dla turystów pieszych

AUTOBUSY:
Turystów niezmotoryzowanych informujemy, że pod zamek podjeżdża tylko linia autobusowa nr 8 (należy sprawdzić wcześniej stację końcową, którą powinna być "Jeździecka - Zamek Książ").
Podróżujących pociągiem informujemy, że linia nr 8 zatrzymuje się na przeciwko stacji kolejowej "Wałbrzych Miasto" (przystanek linii nr 8 - "Armii Krajowej - Dworzec Miasto").
Istnieje również możliwość podjechania często kursującą linią autobusową nr 12 na końcowy przystanek "Wrocławska - Szczawienko" (naprzeciwko Palmiarni Wałbrzych), a następnie dojście do zamku pieszo (ok. 15-20 minut drogi).
Podróżujących pociągiem informujemy, że linia nr 12 zatrzymuje się na przystanku przy stacji kolejowej "Wałbrzych Miasto" (nazwa przystanku linii nr 12 to "Armii Krajowej - Dworzec Miasto") oraz przy stacji kolejowej "Wałbrzych Szczawienko" ( nazwa przystanku linii nr 12 to "Wrocławska - Stacyjna").